Το Giethoorn, ένα χωριό της Ολλανδικής επαρχίας Overijssel. Ιδρύθηκε το 1230μ.Χ. από πρόσφυγες της περιοχής της Μεσογείου. Έχει 2.600 κατοίκους και είναι ένα παγκοσμίως γνωστό τουριστικό θέρετρο της Ολλανδίας.

Στο παλιό τμήμα του χωριού δεν υπάρχουν δρόμοι και δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα. Σήμερα υπάρχει ένα μονοπάτι για ποδήλατα. Όλες οι μεταφορές γίνονται από το νερό στα πολλά κανάλια του χωριού.
7,5 χιλιόμετρα με τέτοια κανάλια νερού διασχίζουν το χωριό και ο μόνος τρόπος για να μετακινηθείς είναι από αυτά με βάρκα ή περπατώντας στις περίπου 50 μικρές ξύλινες γέφυρες.

Οι βάρκες κινούνται με ηλεκτρισμό, προκειμένου ο θόρυβος να μην διαταράσσει τη γαλήνη του χωριού.
Οι περισσότερες από αυτές μπορούν να μεταφέρουν μέχρι και οκτώ άτομα.
Ένα γραφικό και ειδυλλιακό μέρος για ξεκούραστες διακοπές!!

Φήκη - Βαλτινό: 2 – 1

Δεν βρήκε το σωστό βηματισμό της ακόμα η ομάδα του Α.Ο. Βαλτινού και ενώ προηγείται στην αρχή, σε κάθε αγώνα, στο τέλος χάνει την νίκη.
Έτσι και το Σάββατο στο γήπεδο της Φήκης, ενώ προηγήθηκε το Βαλτινό στο 20 λεπτό με γκολ του Ντούτσια, ήρθε γρήγορα η απάντηση από την ομάδα της Φήκης, και ισοφάρισε, ύστερα από πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Τσαντίλας.
Στο 65 λεπτό ο Ευαγγέλου με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για τη Φήκη και έτσι το παιχνίδι έληξε Φήκη Βαλτινό 2 – 1.